Frågor och svar om lördagens resa
by Zocko • 2016-03-17 • Bandy, Resor, VSK Sports
Vilken buss ska jag åka i?
Vilken du vill! Det är fri sittning på bussarna.
Hur betalar jag?
Det görs med kontanter på bussarna, alternativt med kontanter på fredag mellan kl 14-17 i Sunstop-logen i Bandystugan. OBS! Endast kontanter.
Måste jag vara medlem för att få åka med?
Nej, men det uppskattas givetvis. Det gör att supporterklubben kan ordna fler bra resor och arrangemang.
Kan jag bli medlem i VSK Sports på bussen?
Ja, det kostar 100 kr.
Finns det lugna bussar?
Japp, buss nummer 7 med bussvärd Gunnar ”Mascot” Heinemann är tänkt att vara en lugnare buss.
Kan man låta saker ligga kvar i bussarna under matchen?
Det är viktigt att komma ihåg att ta med sig allt man behöver under dagen (t ex matchbiljett!) från bussen när vi kommer fram till puben då det kommer vara svårt (läs: omöjligt) att komma åt saker i bussen innan och under match. Det går dock att lämna kvar sina saker till efter matchen men ett tips är att ta med sig sina värdesaker. Bussarna kommer vara låsta men inte bevakade.
När går bussarna hem?
En timme efter matchslut vid vinst och 45 minuter efter matchslut vid förlust.
Varifrån går bussarna hem?
Från samma ställe där de släpper av oss innan matchen. 300 meter ifrån vår entré och pub. Bakom OKQ8 nedanför vår entré.
Är taket öppet?
Nej.
Hur kallt är det i arenan?
Grundtemperaturen ligger på 7-8 grader men förmodligen blir det något varmare när det är mycket folk på plats.
Slutligen vill vi skicka med en liten uppmaning om att dricka lagom, om inte annat för att orka sjunga hela matchen, ta hand om varandra och ha kul!!